HELAL YAŞAM REHBERİ

HELAL GIDADA İLK MEKTEP – 78. SAYI ÇIKTI !

Ailemize ve çocuklarımıza karşı olan mesuliyetimiz, öncelikli mesuliyetlerimizdendir. Bunlardan dolayı hesaba çekileceğimiz muhakkaktır. Ramazan ayının başında bu sayımızın hazırlığını yaparken “Anne ve Bebek” konusunda gündem oluşturmayı kararlaştırmıştık. Yazı hazırlıklarımız da bu minvalde gerçekleştirilmekteydi. Diğer yandan, Ramazan-ı Şerif’in bizler için önemini bilen ve bize zarar vermek için bekleyen Siyonistler acımasızca Filistin’deki Müslüman kardeşlerimize saldırmaya başladı. Bu ani gelişen gündeme karşı duyarsız kalmayıp –normal düzenimizin dışında olsa da- bir yazı daha kaleme almayı ve Mübarek beldemiz olan Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistin’deki kardeşlerimize yapılan haksızlığa gerek GIDA RAPORU internet sayfamızdan, gerek HELAL YAŞAM REHBERİ dergimizden yazılarımızla karşı çıkmayı uygun gördük. Bu sebeple 78. sayımızda iki adet yazım bulunuyor.  Allah (cc) Ümmet-i Muhammed’in sağlam niyetler üzere birleşmesini nasip etsin, yar ve yardımcımız olsun.

 

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin FEYİZLİ hocaefendinin yazdığı “Cenin Ne Türlü İnsan Olacak?” başlığıyla bir damla sudan yaratılan insanın daha anne karnındayken frekanslarla geleceğinin nasıl etkilendiği konusu ele alınmıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevhit AYENGİN hocaefendinin yazdığı “Anneciğim, Cennet Bahçem” başlığıyla İslam’da annenin yeri konusu üzerinde durulmuştur.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Fatih KALENDER hocaefendinin yazdığı “Kur’an-ı Kerim Öğrenmek, Okumak ve Dinlemek” başlıklı makalesiyle dünya ve ahiretimizi güzelleştirecek olan Kur’an-ı Kerim’i okumanın edebi konusu ele alınmıştır.

Doç. Dr. Muhammed YÜCEER beyefendinin yazdığı “Yeni Protein Kaynağı Arayışları” başlıklı makalesiyle Müslümanlara zarar vermek isteyenlerin şu dönemde sıkça karşımıza çıkardığı yeni protein kaynağı arayışları konusunda yapılan bitkisel esaslı, böcek esaslı ve laboratuvar üretimi kültürlenmiş et konuları incelenmiştir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Ömer PİRİNÇ beyefendinin yazdığı “Sağlıksız Atıştırmalıkların Çocuk Diş Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri” başlıklı makalede dişlerin çıkmaya başladığı süreç, beslenmenin ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkileri ve çocuk ağız ve diş bakımı için ebeveynlere tavsiyeler konuları ele alınmıştır.

Psikolojik Danışman Sinem ARAS hanımefendi yazdığı “Gıda Seçiminde Psikolojinin Önemi” başlıklı makalesinde gıda seçimlerimizi etkileyen faktörler ele alınmıştır.

Diyetisyen ve Çocuk Gelişimci Lena BOSTAN hanımefendinin yazdığı “Annelik Sanatı” başlıklı makalesiyle beslenmenin sonraki nesillere etkisi ve bebekler üzerindeki göz ardı edilen hususlar ele alınmıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Dr. Şerafeddin KALAY hocaefendinin yazdığı “Yavrunuzun Dünyaya Gelişine Sevininiz” başlıklı makalede dünya hayatının ziyneti olan çocuklar konusu ele alınmıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Nureddin YILDIZ hocaefendi ise “Müminin Evi İslam’ın Ocağıdır” başlıklı makalesiyle müminin evindeki sorumlulukları, çocukların İslam’a yetiştirilmesi ve helal lokmanın bu yoldaki önemi konusu ele alınmıştır.

GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Nihat ESKİOĞLU beyefendinin yazmış olduğu “İnsan-ı Kâmil ve Gönül” başlıklı makalesinde İlahî aşka ermenin yolları konusu ele alınmıştır.

Ayrıca dergimizde Uzman Diyetisyen Havva ARIN ERBAY hanımefendi Ramazan ayının iftar ve sahur sofralarına uygun tarifleri kaleme aldığı birbirinden güzel yemekleri bulabilirsiniz.

Bu sayımızda da hepsi ayrı önemli ve ayrı güzel makaleleri ile yer veren birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Scroll Up