Helal Yaşam Rehberi 70. Sayısı

Piyangodan Helal Rızık Olur mu?

Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmayı, çağdaş medeniyete ulaşanların oyun, eğlence işret ve kırıştırma hayatını örnek almak olduğunu sananlarca yıllardır halka kanıksandırılmaya çalışılan, Yılbaşı âlemlerinin sonucu olarak ortaya çeşitli rezaletlerin yaşandığı “Yılbaşı” eğlence manzaraları çıkmıştır. Üstelik bugüne özel çekilen piyangodan beklentisi olanlar, buradan gelen para ile camiiler açacağını söyleyen insanlarımız mevcut… İşin aslı neymiş, rızık kimden gelirmiş, piyangodan çıkan paranın bize hayrı neymiş gibi konuları bu sayımızda ele aldık.

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, günümüzdeki pek çok ailenin, çocuklarını evdeki televizyon ve bilgisayarla bilinçsiz bir şekilde oyalarken nelere yol açtığı üzerinde durmuştur.

Fatih KALENDER hocaefendimizin ise yazdığı “Yemek ve İçmekte Ölçü” başlıklı makalesinde yeme-içmekteki miktarları; farz, mendup, mekruh ve haram kısımları üzerinde durmuştur.
Prof. Dr. Tevhid AYENGİN hocamızın kaleme “Şans Oyunlarının Hükmü Nedir?” başlığıyla şans oyunlarının üzerimizdeki etkileri ve fıkhi boyutu üzerinde durmuştur.

Dr. Şerafeddin KALAY hocamızın yazdığı “Küfür Tek Millettir!” konu başlığıyla Allâh yolunun yolcularına karşı İblis’in tahriki ve teşvikiyle bir araya geldikleri üzerinde durmuştur.

Nureddin YILDIZ hocamızın kaleme aldığı “Kalplerimizdeki Hançer” başlıklı yazısında içimize sızan liberalizm ve onun yavruları olan bencillik, ben eksenli hayat anlayışı, putlaşan dünya nimetleri, doyumsuz zevklerimizi ilahlaştırışımız üzerinde durmuştur.

Köşe Yazarı Sema MARAŞLI hanımefendinin yazdığı “Kadınlar Böyle mi Güçlü Olacak?” başlıklı makalesinde başta reklamlar olmak üzere günümüzde kadınlar üzerinden ne yapılmaya çalışılıyorun üzerinde durmuştur.

GİMDES Baş Denetçisi ve Gıda Mühendisi F. Füsun MENTEŞ hanımefendinin kaleme aldığı “Özel Günler Gerçekten Özel mi?” konu başlıklı yazısında dini günlerle kapitalist sisteminde arasındaki farklar üzerinde durmuştur.

GİMDES Veteriner Hekimi M. Zeki AYGUR’un “Sade Yaşamayı Öğrenmek” başlıklı makelesinde hayatımızın nasıl görünmesi gerektiğine dair yanılgılar üzerinde durmuştur.

Ayrıca dergimizde “Glutensiz Beslenme” konu başlığı ile kaleme alınan birbirinden güzel evde yapabileceğiniz tarifleri bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up