HELAL YAŞAM REHBERİ 92. SAYI ÇIKTI!

ALKOLSÜZ MEŞRUBAT ALDATMACASI YENİDEN HORTLADI

Hem ruh hem beden sağlığımız bize emanet edilmiş birer nimettir. Bu nimetleri hakkıyla koruyup kollamak her Müslüman’ın görevidir. Aynı zamanda bir Müslüman yalnızca kendisinden sorumlu değildir. Başkalarının ruh ve beden sağlığını korumasına yönelik elinden bir çalışma geliyorsa bunu da yapmalıdır. Bu sayımızda hayat yolculuğumuzda neslimiz için sırat-ı müstakim üzere rotamızı çizmenin önemi hakkında gündem oluşturmak istedik. Buradan yola çıkarak, bu sayımızda kapak konusu olarak sapkın akımları ve alkolsüz içecek konusunu ele aldık.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Alkolsüz Meşrubat Aldatmacası Yeniden Hortladı” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendinin yazdığı “Huzur Membaî Aileler, Göz Nuru Nesiller” başlığıyla diğer medeniyetlerin eksik aile tasavvurları ve İslam’ın gönle huzur veren, aynı zamanda zarâfet ve nezâket tevzî eden aile tasavvuru konusu ele alınmıştır.

ise GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Dr. M. Şerafeddin KALAY Hocaefendinin yazdığı “Hepiniz Çobansınız” başlığıyla aile mevhumundaki kişilere düşen sorumluluk ve şuurlu aile yapısı konusu üzerinde durulmuştur.

Fatih KALENDER Hocaefendi “Dinimizde Aile” başlığıyla ahlaklı nesil yetiştirmek ve İslam’da aile konusu ele alınmıştır.

GİMDES Başdenetçisi, Gıda Mühendisi ve Tıbbi ve aromatik Bitkiler Teknikeri Fatma Füsun MENTEŞ Hanımefendi “Civanperçemi Hakkında Bilmemiz Gerekenler” başlığıyla şifa vesilesi bitkileri bizlere tanıtmaya devam etmektedir.

Mehmet Zahid KOTKU (ks) Hazretlerine ait “Tahkir, Mukâtaa ve Rıfk” konulu makaleye yer verilmiştir.

GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Nihat ESKİOĞLU Beyefendinin yazmış olduğu “Nebatları Kullanma Tarzları” başlıklı makalesinde bitkilerin doğru kullanım yöntemleri anlatılmıştır.

Veteriner Hekim ve GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Muhammed Zeki AYGUR Beyefendi yazdığı “İslami Perspektifte Yaratılışımızın Gayesi” başlıklı makalesiyle sapkın akımlara karşı Müslümanca duruş ve bu tür akımlardan korunmak için doğru bir eğitimin önemi konusu ele alınmıştır.

Geçmiş yıllarda GİMDES ev sahipliğindeki 2 konferansta konuşmacı olan, İngiltere’de İslam Tabipler Birliği Eski Başkanı; TV/RADYO Yayıncısı Dr. Abdel Majid KATME Beyefendinin, 15. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı için hazırladığı “Modern Tıp ve İslami Tedavi” başlıklı yazısında güncel tedavi yöntemleri ile Nebevi tedavi metotlarını karşılaştırmalı olarak incelediği bildirisi sunulmuştur.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Yusuf Ziya KAVAKÇI Beyefendinin 15. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı için hazırladığı “Hisbe Teşkilatının Çarşı-Pazarın Düzenli ve Salah İçinde Çalışmasındaki Rolü” başlıklı bildirisinde çarşı-pazarın düzenli ve salah içinde çalışmasındaki faktörler ele alınmıştır.

Son olarak dergimizde Yüksek Gıda Mühendisi Emine Sena KAFKASKIRAY Hanımefendinin “Helal Meşrubatlar” başlığı ile kaleme aldığı özel şerbet tariflerini bulabilirsiniz.

Bu sayımızda da hepsi ayrı önemli ve ayrı güzel makaleleri ile destek veren birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up