HELAL YAŞAM REHBERİ 93. SAYI ÇIKTI!

SADECE BOMBALANINCA DEĞİL, KIYAMETE KADAR BOYKOT!

Filistin topraklarına yönelen vahşetin giderek derinleştiğini, hastanelerin, okulların ve ibadet yerlerinin bombalanmasına Batılı ülkelerin ve diğer dünya ülkelerinin sessizliğinin Gazze’deki ateşi büyüttüğünü görüyoruz. Gazze’deki Filistinlilerin yurtlarından göç etmeye zorlanmasının kabul edilemez olduğunu, hem barışın sağlanması hem bir an önce Gazze’ye insani yardım ve sağlık hizmetlerinin ulaştırılması hem de kesin çözümün doğu Kudüs merkezli Filistin devletinin kurulması için her türlü gayreti ortaya koymak, müminler için mümin olmanın olmazsa olmazıdır. Bu dertle yola çıktığımız sayımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER Beyefendi “Sadece Bombalanınca Değil, Kıyamete Kadar Boykot!” konulu makaleyi kaleme almıştır.

Osman Nuri TOPBAŞ Hocaefendi tarafından kaleme alınan “Filistinli Kardeşlerimiz için Dua Edelim!” konusunu ele almıştır.

GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Dr. M. Şerafeddin KALAY Hocaefendiye ait makalede “Güçlü Şahsiyet, Özenti ve Taklitten Uzak Durmak” konusu ile mü’minin durması gerektiği yeri ve şahsiyetinin temeli için dikkat etmesi gereken hususlar üzerinde durulmuştur.

Mehmet Zahid KOTKU (ks) Hazretlerine ait makalede “Tevbe-i Nasûhu Terk” konusu ile tövbenin ehemmiyetine, kulluğumuz ve ibadetlerimiz üzerindeki tesirine değinilmiştir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Gıda İşleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed YÜCEER Beyefendinin kaleme aldığı makalede “Gıda Analoglarının Sağlıklı ve Helal Olma Şartları; Yumurta Örneği” konusu işlenmiştir.

GİMDES Gönüllü Başkanı, Yüksek Gıda Mühendisi Mehmet Ali YAFEZ Beyefendi “Her Zaman ve Bugün” isimli makalesinde boykotu çeşitli perspektiflerden ele almıştır.

GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin FEYİZLİ Beyefendi “İslam’da Ticaret ve Kazançlarını Haramlaştıran Müslümanlar” konulu makalesini ele almıştır.

GİMDES Baş Denetçisi, Gıda Mühendisi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Fatma Füsun MENTEŞ Hanımefendi “Filistin; Zeytin, Limon” başlıklı makalesi ile bu sayımızda yer almıştır.

Veteriner Hekim ve GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Muhammed Zeki AYGUR Beyefendi “Fenomenler Pandemisi” konulu makaleyi kaleme almıştır.

“Doğru Bilinen Yanlışlar” köşemizde Yüksek Gıda Mühendisi Emine Sena KAFKASKIRAY YAFEZ Hanımefendi hidrojenize bitkisel yağ, ilaçlardaki katkı maddeleri ve paketli gıdaların içindekiler kısmı ile ilgili yanlış bilgilerin doğrusunu GİMDES Teknik Kurulunun belirlediği kritik kontrol noktalarıyla ele almıştır.

Ayrıca dergimizde Uzman Diyetisyen Havva ARIN ERBAY Hanımefendinin “Kışa Hazırlık: Vitamin Deposu Helal Tarifler” başlığıyla kaleme aldığı helal tarifleri bulabilirsiniz.

Bu sayımızda da hepsi ayrı önemli ve ayrı güzel makaleleri ile yer alan birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up